Temat, który zrozumieć jest niezmiernie ciężko, a co dopiero wytłumaczyć. No właśnie, gdy ja prowadziłem poszukiwania to na 30 tłumaczeń technologii blockchaina znalazłem zaledwie jedno, które używa języka zrozumiałego. W ostatnim czasie podjąłem się wytłumaczenia technologii blockchaina na swojej uczelni (mam nadzieję że wyszło dobrze). Teraz zamierzam przelać to na swoją stronę 🙂
Jak wytłumaczyć technologię Blockchain Mamie i Tacie?
Wyobraźcie sobie sale w której jest kilkudziesięciu studentów. Janusz (student 1) chcę przesłać pieniądze (bitcoina) Grażynie (student 2) wychodzi na środek sali tak by wszyscy pozostali studenci widzieli tą transakcję. Wyciąga ze swojego portfela (blockchainowego) 100zł po czym na oczach wszystkich studentów daje pieniądze Grażynie. Transakcja zostanie zatwierdzona tylko jeśli większość komputerów (w tym przypadku studentów) zatwierdzi tą transakcję. Tzn. by przesłać kryptowalutę z portfela A na portfel B daną transakcję zatwierdzić muszą losowe procesory. Wszystkie transakcje zapisuję rejestr bloków, w przypadku Grażyny i Janusza będzie to kamera w rogu sali. Transakcję w sieci blockchain są nieodwracalne, nie można cofnąć czasu i odebrać z powrotem swoich pieniędzy. Można co najwyżej wykonać taką samą transakcję w odwrotnym kierunku (Grażyna wyślę 100zł Januszowi). W takiej sytuacji kamera zarejestruje obie transakcję, tak jak obie transakcje zostaną zarejestrowane w sieci blockchain.
Czym to się różni od banku?
Decentralizacja – jest to jeden z najważniejszych cech rejestru bloków.

Dzięki technologii blockchain omijamy wszelkich pośredników pieniężnych jakich jak banki, które mają swoją jednostkę centralną. Tzn. w każdej chwili mogą zrobić z naszymi pieniędzmi co tylko chcą. Mogą w każdej chwili cofnąć prawie każdą transakcję czego w blockchainie już nie można (tak jak pisałem wyżej jest on nieodwracalny).
Gdzie jeszcze można zastosować technologię Blockchain?
- Muzyka – Wyobraźmy sobie sytuację w której uruchamiamy aplikację do słuchania muzyki i zamiast płacić abonament, z którego zarabia głównie pośrednik, płacimy za odsłuch piosenki bezpośrednio danemu artyście. Nad jednym z takich projektów pracuję Ujo Music.
- Demokracja – projekt Horizon State proponuje zastosowanie tej technologii podczas głosowania (zamieniamy tutaj Bitcoiny na głosy -chodzi o zasadę, głosowanie oczywiście byłoby za darmo). Pozwoli to uniknąć wszelkiego rodzaju oszustwom podczas głosowania i liczenia głosów.
- Przechowywanie danych – dzięki temu nie musiałbyś przetrzymywać plików np. w chmurze (Dropbox). Pliki które chciałbyś przechować zostałyby podzielone na części i wysłane na tysiące lub miliony komputerów na całym świecie. Nikt jednak nie mógłby ich odtworzyć ponieważ tylko Ty posiadałbyś do nich specjalny klucz. Nad tym projektem pracuje firma Storj.
- Przyszłość mocy energii – tego rodzaju zastosowanie blockchaina byłoby połączeniem go z projektem Tesla Powerwall. Wyobraźmy sobie sytuację w której tysiące domów posiadłoby projekt Muska. W takiej sytuacji dostawcy energii mogliby zostać całkowicie wyeliminowani. Domy magazynowały by energię, wykorzystywały do swoich potrzeb, a następnie udostępniały nadmiar energii domom które mają w danym dniu większe zapotrzebowanie.
Jak to wszystko się zaczęło?
Satoshi Nakamoto – fenomen. Jest to człowiek lub grupa osób (do tej pory nikt nie wie kim ta osoba jest) który w 2008 roku stworzył Bitcoina (BTC) oraz całą technologię rejestru bloków. O powstaniu najpopularniejszej kryptowaluty i całej technologi rejestru bloków przygotuję kolejny artykuł.
Tutaj jeszcze wersja bardziej oficjalna: (wycinek z mojej pracy lic.) Blockchain sprawia, że mamy możliwość przesyłania dowolnych rzeczy, takich jak pieniądze czy muzyka, bezpośrednio miedzy osobami korzystającymi z internetu z zachowaniem pełnej prywatności i bezpiecznym sposobem. Jest to globalny arkusz kalkulacyjny bazujący na zdecentralizowanej sieci „peer to peer” która jest swego rodzaju modelem komunikacji komputerowej opartej na tym, że każdy użytkownik jest równie ważny. Gwarantuje to wszystkim użytkownikom w sieci takie same, równe prawa.
Pamiętajmy: Technologia Blockchain jest technologią PRZYSZŁOŚCI jeszcze nie zdążyliśmy do końca jej zrozumieć i znaleźć wszystkich zastosowań. Bądź co bądź co do jednego większość ekspertów uważają iż blockchain może stać się odpowiedzią na wiele pytań. Jedną ze stron na których bazowałem powyższy artykuł jest jpktraders.pl, który również z czystym sumieniem mogę ją polecić.
Każdy kto chciałby nabyć swoją kryptowalutę może skorzystać z jednej z giełd – https://dawidkulawiak.pl/category/gieldykryptowalut/
Jeśli czegoś nie rozumiesz lub masz jakieś pytania? Napisz o tym w komentarzu! 🙂
Cześć!
Przeczytałem już kilka Twoich postów na stronie i naprawdę czuję się jakbym w końcu zrozumiał niektóre aspekty kryptowalut. Fajnie tłumaczysz to w taki luźny sposób 🙂
Możesz napisać coś o projektach kryptowalutowych w które warto teraz wejść?
Witam 🙂
Jak najbardziej będę pisał od nowego roku o kilku ciekawych projektach.
🙂