Świat Kryptowalut – czy potrafię wytłumaczyć i samemu zrozumieć?

Kryptowaluty - Czy potrafię wytłumaczyć i samemu zrozumieć?
Kryptowaluty – Czy potrafię wytłumaczyć i samemu zrozumieć?

Pytanie postawione w tytule przede wszystkim stawiam samemu sobie. Uważam ten temat za bardzo obszerny i ciężki, dlatego też postanowiłem napisać o nim swoją pracę licencjacką: “Funkcjonowanie kryptowalut w Polsce i na świecie. Aspekty techniczne i ekonomiczne” oraz pracę magisterską: “Waluta kryptograficzna – powstanie, uwarunkowania rozwoju oraz działania marketingowe”. Poniższy opis bazuje w głównej mierzę właśnie na tych pracach w których zgromadziłem najważniejsze informację z kilkudziesięciu książek jak i internetowych artykułów.

spróbujmy

Kryptowaluta – jest to wirtualna forma waluty oparta na sieci blockchain. Ważnym aspektem kryptowalut jest ich anonimowość, to zarówno plus (użytkownicy mogą płacić za transakcję z którymi nie chcą być utożsamiani) jak i minus (może sprzyjać przestępcom w “praniu brudnych pieniędzy”). Transakcje nie są kontrolowane przez żaden rząd, ani żadną instytucję.

Gdzie można kupić kryptowaluty?

 • Giełdy kryptowalutowe
  • Kanga – nowy polski projekt który polecają uznani traderzy i znawcy kryptowalut w Polsce. – dla mnie jeden z najlepszych projektów związanych z krytpowalutami.
  • Zonda – dawniej najpopularniejsza polska giełda funkcjonująca pod nazwą “Bitbay”, obecnie prężnie rozwijająca się giełda zagranicznej spółki.
  • Binance – największa giełda kryptowalutowa na świecie.
  • Coindeal – kolejna bardzo popularna polska giełda która funkcjonuje od 2018 roku.
 • Bitomaty – urządzenie podobne do bankomatów, w bitomacie możemy zakupić oraz sprzedać swoje kryptowaluty (w większości przypadków jest to Bitcoin lub Ethereum). Na stronie coinatmradar.com możemy sprawdzić gdzie w naszej okolicy możemy znaleźć bitomat.

Blockchain – rejestr w którym zapisywane są wszystkie transakcje które wykonywano z użyciem danej kryptowaluty. Gwarantuje to wszystkim użytkownikom w sieci takie same, równe prawa.

FIATY – inaczej pieniądz fiducjarny, to legalny środek płatniczy, którego wartość ustalana jest przez rząd, waluty FIAT to np. dolar, złotówka lub euro.

Airdrop – z angielskiego “zrzut”, jest to pewnego rodzaju prezent od deweloperów danego projektu. Najczęściej oznacza to sytuację w której dostajemy pewną ilość kryptowaluty z racji posiadania innej wymaganej kryptowaluty.

Altcoin – alternatywna kryptowaluta do Bitcoina (alternative coin). Bitcoin był i jest pierwszą i najpopularniejszą kryptowalutą na świecie dlatego też wszystkie inne zostały nazwane altcoinami – różnymi od bitcoina.

Historia Bitcoina

 • 18 sierpień 2008 – powstanie najstarszej kryptowaluty (Bitcoin). Stworzył ją naukowiec lub grupa naukowców pod pseud. “Satoshi Nakamoto”
 • 03 stycznia 2009 – Narodziny blockchaina oraz powstanie pierwszego bloku.
 • 06 luty 2010 – Pierwsza giełda na której notowany jest Bitcoin – Bitcoin Market.
 • 22 maja 2010 – Pierwsza realna transakcja. Programista z Florydy zaproponował 10 000 BTC za pizzę na Forum Bitcoin. Przelicznik na tamten moment wynosił 25 $. Obecnie 10 000 BTC to około 50 408 200$
 • 18 lipca 2010 rok. Początek miningu (kopania) na kartach graficznych (GPU).
 • 09 luty 2011 rok. Bitcoin po raz pierwszy zrównuje się z dolarem (1Btc = 1$).
 • 01 kwiecień 2013 – Bitcoin przekracza $100.
 • 02 maj 2013 – Pierwszy na świecie bankomat (tzw. Bitomat) Bitcoin debiutuje w San Diego.
 • 19 listopad 2013 – Cena bitcoina osiąga 1000$.
 • 1 sierpień 2017 – Bitcoin zostaje podzielony, powstaje Bitcoin Cash (skrót BCH) – klon BTC.

Ciekawostki:

Aktualizowany codziennie wykres chciwości i strachu na rynku kryptowalut:

Latest Crypto Fear & Greed Index


Żeby tak naprawdę zrozumieć na czym opiera się świat kryptowalut polecam przeczytać poniższe książki oraz na których sam bazowałem swoją pracę licencjacką oraz magisterską:

 1. Alex Tapscott, Don Tapscott, „Blockchain. Rewolucja”
 2. Sebastian Bala, Tomasz Kopyściański, Witold Srokosz, „Kryptowaluty jako elektroniczne instrumenty płatnicze bez emitenta, Aspekty informatyczne, ekonomiczne i prawne”
 3. Silas Barta i Robert P. Murphy, „Zrozumieć Bitcoina”

Polecam zapoznać się również z: “Kryptowaluty – Co słuchać, czytać i oglądać?

Artykuł zamierzam na bieżąco poszerzać o nowe hasła oraz dokładniejsze i lepsze wytłumaczenie obecnych.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.22

4 myśli na “Świat Kryptowalut – czy potrafię wytłumaczyć i samemu zrozumieć?”

 1. Jak to zrobiłeś że feer greed index na bieżąco Ci się aktualizuje?
  Blockchain, Rewolucja czytałem i również bardzo polecam :>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.